Alternatief Transportrecht (ATR)

​Alternatief Transportrecht (ATR) is een contractvorm waarbij de netbeheerder de gebruiker voor een groot deel van de tijd het volledige transportvermogen geeft. De overige tijd is het transportvermogen volgens een schema beperkt (TBTR) of kan het tot een dag van tevoren op afroep beperkt worden (TDTR).

Deze nieuwe contractvormen helpen netcongestie verminderen en zorgen ervoor dat bedrijven sneller een (grotere) aansluiting krijgen. Deelnemende bedrijven moeten flexibel met hun elektriciteitsverbruik (of opwek) kunnen omgaan. Tegenover deze flexibiliteit staat een korting op de aansluitkosten.

Twee vormen van Alternatief Transportrecht: de TDTR85 en de TBTR85

ATR85 staat voor twee contractvormen waarin de gebruiker 85% van de tijd over het volledige transportvermogen kan beschikken, en 15% van de tijd flexibel moet zijn. De TDTR85 en TBTD85 zijn hier specifieke vormen van.​

TDTR85 (Tijdduurgebonden Transportrecht 85) geeft de gebruiker recht op transport gedurende gedurende minimaal 85% van de tijd. Tijdens de overige 15% kan de netbeheerder, bijvoorbeeld bij verwachte congestiesituaties, een beperking opleggen. Deze beperkingen worden minimaal een dag van tevoren gecommuniceerd. Tegenover deze flexibiliteit van de gebruiker staat een financiële vergoeding die per netbeheerder wordt vastgesteld. TenneT rekent een nultarief voor het gecontracteerde vermogen. Voor een gemiddelde gebruiker betekent dit een korting van circa 50%, maar dit kan oplopen tot 65%. Deze contractvorm lijkt qua opzet op de CBC-A.

TBTR85 (Tijdsblokgebonden Transportrecht 85) geeft de gebruiker ook recht op transport gedurende gedurende minimaal 85% van de tijd. De overige 15% van de tijd wordt de gebruiker tijdens vooraf bepaalde tijdsblokken beperkt in het transport. Hiermee lijkt het contract op de CBC-T.

ATR’s maken het mogelijk om toch nieuwe aansluitingen te realiseren in gebieden met transportschaarste. Zo kunnen bedrijven sneller starten of uitbreiden, terwijl netbeheerders het net niet overbelasten. TenneT biedt nu als eerste de TDTR85 aan, naar verwachting zullen de regionale netbeheerders later in 2025 volgen met het aanbieden van ATR’s.

Zie alle begrippen